Nur Otan-нан депутаттыққа ұсынылғандар тізімі

6608

Партиялық тізім 126 кандидаттан тұрады. Оның ішінде 77 кандидат ішкі партиялық праймериз қорытындысы бойынша, 49 адам орталық партиялық квота бойынша анықталды, деп хабарлайды "Адырна" қлттық порталы zakon.kz. сайтына сілтеме жасап. 
Партияның баспасөз қызметінің ақпараты бойынша, кандидаттардың жалпы тізімінен Парламент Мәжілісінің жұмыс істеп жүрген депутаттары 20% – дан аспайды, мемлекеттік басқару – 13%, білім беру және денсаулық сақтау – 12%, үкіметтік емес ұйымдар – 9% және өнеркәсіп өкілдері-8% - ды құрайды.
28% – экономистер, 20% – заңгерлер, 17% - кәсіпкерлер. 21 кандидаттың ғылыми дәрежесі бар, оның ішінде 10 ғылым докторы және 11 ғылым кандидаты бар.
Тізімнің үштен бір бөлігі әйелдер. Кандидаттардың орташа жасы алдыңғы партиялық тізіммен салыстырғанда 4 жылға төмендеп, 48 жасты құрады.
Естеріңізге сала кетейік, Nur Otan партиясының праймеризіне 10 мыңнан астам кандидат қатысты. Жалпы республикалық онлайн-дауыс беруге 662 мыңнан астам адам немесе барлық нұротандықтардың 84% қатысты.
Нәтижесінде барлық деңгейдегі 216 мәслихатта Nur Otan-ның партиялық тізіміне 6253 адам енді.
Талдау көрсеткендей, өңірлік партиялық тізімдердегі әйелдердің үлесі 22 — ден 34% - ға дейін, жастардың үлесі 3,5 есе, 7-ден 24% - ға дейін өсті. Мәслихаттардың қазіргі құрамымен салыстырғанда орташа жасы 7 жасқа – 51 жастан 44 жасқа дейін жасарды.
Партиялық тізімдердің 24% — ын жұмыс істеп тұрған мәслихат депутаттары, ал 76% - ын жаңа адамдар құрайды.
Бұл ретте партияға 42 мыңнан астам жаңа жақтастар қосылды. Олардың 1000-нан астамы партияішілік сайлауға қатысты, әрбір 3-еуі Nur Otan-ның партиялық тізіміне енді.
Праймериз барысында халықтың белсенді қатысуының арқасында Nur Otan партиясының 216 сайлауалды өңірлік бағдарламасы талқыланып, қабылданды. Онда азаматтардың 17 мыңнан астам ұсынысы ескерілді.
Праймериз қорытындысы бойынша 77 үміткер
НҰР-СҰЛТАН
1. ИСАБАЕВ Бауыржан Абдрашитович ("BI Group" АҚ компаниясы директорлар кеңесінің мүшесі»)
2. ПАВЛОВЕЦ Лариса Павловна (№1 көпсалалы қалалық балалар ауруханасының директоры)
3. Медетов Расул Махмұдұлы (Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің әріптестік департаментінің директоры)
4. Жүнісов Алмат Асқарұлы ("Атамекен" кәсіпкерлер палатасының директоры»)
АЛМАТЫ
5. ПЛАТОНОВ Артур Станиславович (VI сайланған Парламент Мәжілісінің депутаты)
6. Торғаев Бекқали Нұрғалиұлы (Алматы қаласы Алмалы ауданының әкімі, аудандық партия филиалының төрағасы)
7. Сүлейменова Жұлдыз Досбергенқызы ("физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік Мектебі" ДББҰ басшысы»)
8. Алтынай Орманқалиқызы Көбеева (негізін қалаушы, құрылтайшы, "ақпараттық-ресурстық орталық" ҚҚ директоры»)
9. АВЕРШИН Константин Викторович ("Red Dragon Almaty" ЖШС Бас директоры»)
10. АХМЕТОВ Мәди Абылайұлы ("Jas Otan" Жастар қанатының Алматы қалалық филиалының төрағасы»)
11. Шардинов Шухрад Ахметжанұлы ("Алматы көпір құрылымдары зауыты" ЖШС Бас директоры»)
ШЫМКЕНТ
12. ОСПАНОВ Берік Серікұлы (Парламент Мәжілісі Аграрлық мәселелер комитетінің төрағасы)
13. Ғани Әбдуғаниұлы Ташқараев (қалалық мәслихат хатшысы)
14. БЕКЖАНОВ Берік Айдарбекұлы ("Шымкент қаласының Кәсіподақ орталығы" Аумақтық кәсіподақтар бірлестігінің төрағасы»)
15. Таңатарова Жадыра Нағашыбайқызы ("Сайрам көмекші мектебі" КММ директоры»)
АҚМОЛА ОБЛЫСЫ
16. Үйсімбаев Асқарбек Съезбекұлы (Сандықтау ауданының әкімі, партияның аудандық филиалының төрағасы)
17. Елубаев Мәди Сағынтайұлы (А. Мырзахметов атындағы Көкшетау университетінің ректоры)
18. БЕЗВЕРБНЫЙ Павел Николаевич ("Орленок" ЖШС директоры»)
АҚТӨБЕ ОБЛЫСЫ
19. Сыдықов Рахат Мәжитұлы (Ақтөбе облыстық грек-рим, еркін және әйелдер күресі федерациясының президенті)
20. ЕЛЕУОВ Ғалымжан Алмасбекұлы ("DARU MEDICAL GROUP" ЖШС Бас директоры»)
21. БЕРДАЛИН Амангалий Бисенбаевич (Ақтөбе облысы әкімінің орынбасары)
22. БҮРКІТАЛИН Асылжан Жаналыұлы ("Jas Otan" ЖҚ Ақтөбе облыстық филиалының төрағасы»)
АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ
23. Әбсеметова Әлия Маратқызы (ақпараттық сайттың бас редакторы "Uzyn.kz»)
24. ЖАСЫБАЕВ Ержан Бәкірбайұлы (Алматы облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасының басшысы)
25. Данияр Кенғазыұлы Әлімбаев (Алматы облысы әкімдігі қаржы басқармасының басшысы)
26. Телпекбаева Жанна Тлеубековна ("Прогресс" политехникалық колледжінің директоры»)
27. Мақпал Мазаққызы ТӘЖМАҒАМБЕТОВА (Қапшағай қаласы және Іле ауданы бойынша "Жетісу" газетінің меншікті тілшісі)
28. ДИГАЙ Дамир Анатольевич (І. Жансүгіров атындағы университеттің ғылыми зерттеулер нәтижелерін коммерцияландыру кеңсесінің директоры)
29. Досан Елжанұлы Кәрімов ("Алакөл" ЖК директоры Д. Е. Кәрімов)»)
30. НЕСТЕРОВ Константин Михайлович (Текелі қаласы Мәдениет үйінің директоры)
АТЫРАУ ОБЛЫСЫ
31. Тұрғанов Дүйсенбай Нұрбайұлы ("Орталық-Азия Электроэнергетикалық Корпорациясы" АҚ Басқарма төрағасының орынбасары»)
32. НАҚПАЕВ Сәлімжан Жұмашұлы ("Ембімұнайгаз" АҚ Басқарма төрағасының орынбасары»)
33. БЕЙСҚАЛИ Толқын Ермекқызы (Қызылқоға аудандық мәслихатының хатшысы)
Шығыс Қазақстан облысы
34. ГЛАЗИНСКИЙ Алексей Юрьевич (Курчатов қаласының әкімі, партияның қалалық филиалының төрағасы)
35. Панченко Игорь Иванович (Риддер қалалық мәслихатының хатшысы)
36. Камасова Зарина Айдархановна ("Көз микрохирургиясы клиникасы" ЖШС директоры»)
37. ТУМАШИНОВ Лукбек Шабданович ("Элхон" ЖШС директоры»)
38. Сарпеков Азат Толқынұлы (Семей қалалық партия филиалы төрағасының бірінші орынбасары)
39. Быкова Марина Юрьевна ("Шығыстүстімет" ЖШС қаржы және экономика жөніндегі директоры KAZ Minerals)
ЖАМБЫЛ ОБЛЫСЫ
40. Мұсаев Мәден Тоқтарбайұлы (Мойынқұм ауданының әкімі, аудандық партия филиалының төрағасы)
41. Төлепберген Мейрамбек Мылтықбайұлы ("Жамбыл облысының Кәсіподақ орталығы" Аумақтық кәсіподақтар бірлестігінің төрағасы»)
42. Нұрымова Гүлдар Алданышқызы ("Мейірім "медициналық орталығы" ЖШС директоры»)
43. Омаров Гүлам Мұхтарұлы (Жамбыл облыстық қан орталығының директоры)
44. Өсербаев Сұлтан Мықтыбекұлы (Байзақ ауданы "Диқан" тірек мектебінің директоры)
БАТЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ
45. ҚҰЛШАР Мәлік Иманқұлұлы (Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының хатшысы)
46. Жақсығалиев Жаңабек Жаңабайұлы (М. Өтемісов атындағы Батыс Қазақстан университетінің доценті)
47. Сүндетова Сабира Өмірғалиқызы (Тайпақ ауылдық ауруханасының меңгерушісі)
ҚАРАҒАНДЫ ОБЛЫСЫ
48. БИЖАНОВА Гүлнара Қадыржанқызы (VI сайланған Парламент Мәжілісінің депутаты)
49. ӘБДІҒАЛИҰЛЫ Берік (Ұлытау ауданының әкімі, партияның аудандық филиалының төрағасы)
50. ӘЛТАЙ Аманжол Дүйсенбайұлы (Л. Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті филология факультетінің доценті)
51. БАСИН Вадим Борисович ("АрселорМиттал Теміртау" АҚ атқарушы директоры»)
52. АСАН Сүйіндік Юржанұлы ("Nova Цинк" ЖШС Бас директоры»)
53. Бадина Юлия Викторовна (партияның Қарағанды қалалық филиалы төрағасының бірінші орынбасары)
ҚОСТАНАЙ ОБЛЫСЫ
54. Смышляева Екатерина Васильевна ("Қостанай облысының Кәсіподақ орталығы" Аумақтық кәсіподақтар бірлестігінің төрайымы»)
55. Ақышев Самат Сағынбайұлы ("Қостанай минералдары" АҚ Директорлар кеңесінің төрағасы»)
56. Жаңбыршина Қырмызы Сапарқызы ("Еуразиялық банк" АҚ Қостанай филиалының директоры»)
57. Ағайсин әділ Темірғалиұлы ("ССКӨБ" АҚ жастар саясаты жөніндегі менеджері»)
ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСЫ
58. Кесебаева Балайым Туғанбайқызы (VI сайланған Парламент Мәжілісінің депутаты)
59. ӘБИБУЛЛАЕВА Аида Ибрагимқызы ("Қазпошта" АҚ Қызылорда облыстық филиалының директоры»)
60. Әміреев Ғалым Махмұтбайұлы ("Байқоңыр" ӘКК " АҚ тәуелсіз директоры»)
МАҢҒЫСТАУ ОБЛЫСЫ
61. Мұсабаев Самат Базарбайұлы ("Корпорация" Каспий Строй-Сервис " ЖШС директоры»)
62. Қазақбаев Оспан Даденұлы ("өндірістік кәсіпорындар басқармасы" ЖШС Бас директоры»)
63. ЖАҢБЫРШИН Еділ Терекбайұлы ("Азия Техно Сервис" ЖШС директорының орынбасары»)
ПАВЛОДАР ОБЛЫСЫ
64. Бойчин Анатолий Васильевич ("Қазақстан Халық банкі" АҚ Павлодар облыстық филиалының директоры»)
65. КАЙДАРОВА Гульнара Шамаровна ("Гофротара зауыты" ЖШС директоры»)
66. Шұғаев Жанат Рашитұлы (Павлодар ауданының әкімі, партияның аудандық филиалының төрағасы)
67. АЙТЫШЕВ Данияр Дауренович (Тереңкөл аудандық партия филиалы төрағасының бірінші орынбасары)
Солтүстік Қазақстан облысы
68. Колода Дмитрий Владимирович ("заң қызметтері орталығы" ЖШС директоры»)
69. Оразалин Есжан Қабиұлы ("СОЛТҮСТІК" ӘКК " АҚ Басқарма Төрағасы»)
70. ЗЕНЧЕНКО Геннадий Геннадьевич ("Зенченко и К" КС директоры»)
ТҮРКІСТАН ОБЛЫСЫ
71. Ержан Құдайберген Төлепұлы (VI сайланған Парламент Мәжілісінің депутаты)
72. Абасов Қайнар Бегалиұлы ("Хлопкопром – Целлюлоза" ЖШС директоры»)
73. Ертаев Сырым Махамбетұлы ("Қайып ата" ЖШС директоры»)
74. Құрманбекова Гүлжан Мамытқызы (Түркістан облысы әкімінің кеңесшісі)
75. БАҚЫТЖАНОВА Мөлдір Бақытжанқызы (филармония Ақпарат және жарнама бөлімінің меңгерушісі) Ш. Қалдаяқов)
76. Қожабаев Хайролла Байділдаұлы ("Кентау трансформатор зауыты" АҚ Басқарма Төрағасы»)
77. Джурумбетова Ұлжанат Серикбаевна ("Атакент" Мақтаарал аудандық ауруханасының бас дәрігері»)
Орталық партия квотасы бойынша 49 кандидат
1. Абақанов Елдос Нұрболұлы ("Қазақстанның экологиялық ұйымдарының Қауымдастығы" ЗТБ Басқарма төрағасының орынбасары»)
2. Адамбаев Сырым Жұматайұлы ("Азиялық газ құбыры" ЖШС Бас директорының кеңесшісі»)
3. АДАМБЕКОВ Тілектес Серікбайұлы ("Eurasia Blockchain Fintech Group Limited" бас директоры»)
4. Әшімжанов Жанарбек Садықанұлы ("Ana tili" газетінің бас редакторы»)
5. БАЙБЕК Бауыржан Қыдырғалиұлы ("Nur Otan" партиясы Төрағасының Бірінші орынбасары»)
6. БЕЙСЕНБАЕВ Елнұр Сабыржанұлы ("Nur Otan" партиясы жанындағы "Jas Otan" Жастар қанатының төрағасы»)
7. Тамара Босымбекқызы Дүйсенова (Президенттің көмекшісі-Президент Әкімшілігінің өтініштерді қарауды бақылау бөлімінің меңгерушісі)
8. ЕРМАН Мұхтар Тілдәбекұлы (VI сайланған Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты)

Пікірлер
Редакция таңдауы